5 nejoblíbenějších destinací na ostrově Krk

Chorvatský ostrov KrkI ostrovy mají svá „nej“. Mezi nejnavštěvovanější destinace patří bezpochyby již zmíněné město Baška, oblíbená Njivice nebo Malinska. Pěknou dovolenou si však užijete také v přímořské destinaci Šilo nebo Punat. Pojďme se alespoň v krátkosti podívat, čím si tyto destinace získaly vaši přízeň.

Město Baška – jihovýchod ostrova Krk

O destinaci: Bezpochyby nejoblíbenější krčskou destinací je Baška nacházející se v jihovýchodní části ostrova. Největším lákadlem destinace je zajímavá architektura a řada kulturních i historických památek. Při svých toulkách uličkami Bašky nezapomeňte navštívit farní kostel Nejsvětější trojice, kostel sv. Jana Křtitele nebo Muzeum kulturního dědictví města Baška.

Pláže: Na své si zde přijdou nejen milovníci kultury a historie, ale také zastánci tradiční dovolené strávené pěkně na lehátku běloskvoucí pláže. Zdejší pláž Vela Plazza se může dokonce pochlubit oceněním Modrá vlajka, které je udělováno nejčistším plážím světa. Vedle však nešlápnete ani, pokud se rozhodnete navštívit naturistický kemp Bunculuka, který doplňuje rozlehlá oblázková pláž.

Kultura: Kultura je v Bašce zastoupena řadou letních slavností. Mezi ty nejzajímavější patří například Rybářská noc s množstvím gurmánských specialit pro středomoří typických, slavnost Lignjada, která je tradičním setkáním zemědělců po úspěšné sezóně nebo velmi oblíbené Kulturní léto s mnohými výstavami a vystoupeními. To vše samozřejmě doplněno o tradiční dalmátskou hudbu.

Ubytování Krk – Baška: Co se týče možností ubytování, Baška – Krk nabízí řadu hotelů pro rodiny s dětmi, ale i spoustu kempů pro milovníky té pravé dovolenkové atmosféry. Dáváte-li přednost ubytování v soukromí, i tato možnost vás na ostrově čeká. Kromě jiného jsou zde také apartmány Baška – Krk a nové nebo nově zrekonstruované vily a penziony, ve kterých si užijete spoustu zábavy.

Jihozápad: ostrov Krk – Punat

O destinaci: Další turisticky oblíbenou destinací ostrova je bezpochyby malé zemědělské městečko Punat, které se rozkládá na jihozápadní části Krku. Destinace leží v široké zátoce Puntarska draga a Košljunska draga a vyznačuje se svou nezaměnitelnou atmosférou. Narazíte zde na olivové háje, lisovny olivového oleje, ale i tradiční rybářské bašty. Městečko obývá přibližně 1890 obyvatel. Své jméno si destinace získala po původním mostu, který zde spojoval obec s protilehlým ostrovem.

Kultura a historie: Řada historických i kulturních památek dělá z tohoto místa naprostý skvost. Pěkný výlet si můžete udělat třeba na zdejší zalesněný ostrůvek, jehož centrem je původní františkánský klášter, který býval centrem tzv. hlaholášů. Součástí klášteru je také stoletá škola nebo obsáhlá knihovna čítající na 30 000 svazků knih. Na rozmezí 17. a 19. století vystupoval klášter také jako finanční instituce, která patřila v Evropě k prvním finančním institucím vůbec. Při návštěvě historických památek byste neměli zapomenout také na kostel Nejsvětější trojice z 18. století nebo typické barokní domky s vnějším schodištěm a vysutými terasami.

Sport a zábava: Zřejmě největším lákadlem městečka Punat je jachting. Milovníci tohoto sportu si zde přijdou na své v jednom z největších a zároveň nejstarších jachetních přístavů Marina Punat, který patří k nejlépe vybaveným střediskům na ostrově Krk. Za jiným druhem zábavy můžete vyrazit na místní slavnosti, které jsou zastoupené například tradičními Dny oliv, folklórními festivaly nebo koncerty.

Pláže: Klasické slunění a koupání vás čeká na zdejších oblázkových plážích, které jsou doplněny o betonová plata a upravené vstupy do vody. Tato specifická úprava umožňuje koupání také osobám upoutaným na invalidní vozík. Modrou vlajkou zde byla oceněna například pláž Punta Debij.

Ubytování Krk – Punat: Ubytování je zde možné v několika hotelových komplexech i v soukromí. Milovníky originálních zážitků jistě zaujme Konobe – kemp Krk-Punat vyznačující se svou naturistickou povahou. Studenti mohou využít mimo jiné také ubytování v hostelech.

Severozápad: ostrov Krk – Njivice

O destinaci: Njivice jsou rybářskou a zemědělskou obcí nacházející se při severozápadním břehu ostrova Krk. První zmínky o destinace se datují k roku 1474. Narazíte zde na nádherné pláže, průzračně čisté moře, mírné klima s příjemnými teplotami a výjimečnou pohostinnost místních obyvatel. Ti jsou zde zastoupeny číslem 1200.

Historie a kultura: Destinace není příliš bohatá na kulturní a historické památky. Na druhou stranu vás zde však dostane pozoruhodná příroda zastoupena piniovými háji a smíšenými lesy. Dostatek soukromí a jedinečný nádech romantiky slibují malé skryté zátoky a laguny.

Pláže: Upravené oblázkové pláže s vyčleněnými plochami pro slunění si oblíbí všichni milovníci tradičního odpočinku. Místní pláže slibují dostatek stinných míst, vhodné jsou tedy zejména pro rodiny s dětmi. Mezi nejoblíbenější pláže patří ty u hotelů Beli Kamik a Jadran. A právě pláž u hotelu Jadran získala prestižní ocenění Modrá vlajka!

Sport a zábava: Na své si zde přijdou milovníci klasických vodních sportů, mezi které patří například windsurfing, vodní lyžování, potápění, podmořský rybolov nebo jízda na vodních skútrech. U hotelů je možno využít tenisových kurtů, golfu nebo košíkové. Vyznavače adrenalinu zaručeně potěší možnost paraglidingu. Patříte-li mezi cyklistické nadšence, nezapomeňte si s sebou přibalit kolo. Okolí městečka Njivice je doslova prošpikováno řadou cyklistických tras. Za zábavou můžete vyrazit na místní slavnosti nebo do četných diskoklubů, kterých je v místě dostatek. Njivice se mohou pochlubit také jednou z nejvyhlášenějších restaurací ostrova.

Ubytování Krk – Njivice: Také zde narazíte na řadu hotelových komplexů, kde se postarají o to, aby vám během dovolené nic nescházelo. Chcete-li na ubytování ušetřit a tyto peníze investovat třeba do zábavy nebo sportovního vyžití, hledejte ubytování v soukromí nebo vyrazte pod stan do místních kempů. V Njivicích naleznete také dostatek apartmánů a bungalovů.

Severozápad: ostrov Krk – Malinska

O destinaci: Zemědělská a rybářská obec Malinska patří mezi jedny z nejoblíbenějších turistických destinací ostrova Krk. Hojně navštěvované turistické letovisko se nachází v severozápadní části ostrova Krk a pochlubit se může tisícovkou obyvatel. Malinskou obklopuje široký záliv a bohatá vegetace zastoupená borovými lesy, vzrostlými zahradami a olivovými háji.

Historie a kultura: Řada kulturních a historických památek nedává zapomenout na bohatou a bouřlivou minulost Malinske. Po stopách historie se můžete vydat například na věž zničeného kostela sv. Apolinara a nesmazatelné stopy ve vás zanechá také návštěva zříceniny benediktinského kostela a konventu z 11. a 12. století nebo prohlídka zdejšího františkánského kláštera.

Pláže: Destinace vyniká příjemnými upravenými plážemi s pozvolným vstupem do vody. Mezi TOP pláže Malinske patří bezpochyby pláž Draga nebo Rupa (oceněná Modrou vlajkou). Některé z pláží jsou také speciálně upraveny pro osoby upoutané na invalidní vozík. Pláže jsou oblázkové, na některých místech se můžete setkat také s jejich umělým doplňováním. U hotelů naleznete betonová plata a místa vyčleněná pro slunění.

Sport a zábava: Za sportovními aktivitami můžete vyrazit do hotelových komplexů, kde na vás čekají tenisové kurty, kuželky nebo minigolf. Na pláži je možno vyzkoušet windsurfing, jachting nebo si vypůjčit vodní skútr. Okolí můžete prozkoumat na kole nebo přímo z koňského hřbetu. Malinska se může kromě řady kavárniček, taveren a vyhlášených restaurací pochlubit mimo jiné také řadou diskoklubů, které zaujmou spíše mladší generace. Řada letních festivalů (Malinska noc, Fešta) vám ukáže pravou tvář destinace.

Ubytování Krk – Malinska: Turisty hojně navštěvovaný hotelový komplex Haludovo – Ribarsko Selo je v současné době uzavřen a to z důvodu rozsáhlé rekonstrukce. I přesto se zde můžete ubytovat v řadě jiných hotelových komplexech nebo areálech. Levnější způsob ubytování naleznete v apartmánech, kempech nebo můžete vyzkoušet ubytování v soukromí, které patří v Chorvatsku k nejoblíbenějším způsobům ubytování.

Severovýchod: ostrov Krk – Šilo:

O destinaci: Místu dominuje menší přístav a několik rybářských bašt. To vše je doplněno o rozlehlé pláže a bujnou vegetaci slibující dostatek stinných míst pro vaše maximální pohodlí a dovolenkové zážitky. Šilo je obklopeno zátokou Stipanja. Místo se může pochlubit na první pohled nedotknutou přírodou, blankytně modrou hladinou moře, všudypřítomným klidem a pohodou, která na vás bude dýchat po celou dobu dovolené. V blízkosti se nachází zajímavá rarita – zátoka Soline, ve které se můžete nejen koupat, ale vyzkoušet si také léčivou moc slaného mořského bahna s řadou specifických účinků na bolavé klouby nebo namožené svaly.

Historie a kultura: Destinaci Šilo obklopuje stejnojmenný poloostrov, ze kterého na vás „pomrkává“ honosný maják. Navštívit můžete také mys se zbytky římské vily nebo strážní věž, která je zde uchována jako připomínka na lov tuňáků. Mezi přírodní zajímavosti patří kromě zátoky Soline také jeskyně Biserujka .

Pláže: Pláže v Šilu jsou z velké části písečné a oblázkové. Modrou vlajku si bezpochyby zasloužila pláž Pećine. Pokud dáváte přednost klidnějšímu odpočinku u moře, můžete se projít okolo pobřeží a najít si svou „soukromou“ zátoku s malou písčitou pláží, kterých je v místě taktéž dostatek.

Sport a zábava: Tradičních vodních sportů (jachting, potápění, rybolov, windsurfing, půjčovna skútrů apod.) si zde užijete vrchovatou měrou. Destinace nabízí dostatek tras pro cyklistiku a zúčastnit se můžete také tradičního plaveckého maratonu, který je každoročně pořádán 15. srpna. O vaši zábavu se postarají specifická představení, folklórní vystoupení nebo ukázka lidové tvorby.

Ubytování Krk – Šilo: V Šilu na velké množství megalomanských komplexů nenarazíte. Klidnější povaha místa nahrává ubytování v soukromí, bungalovům, apartmánům a kempům. Mezi nejoblíbenější kempy destinace Šilo patří například Tiha nebo Slamni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *