Ostrov Sveti Grgur – Severní Dalmácie

svetiTady, na malém neobydleném ostrůvku poblíž Zadaru, je severní hranice Dalmácie, která se pak táhne skrze Chorvatsko i Černou Horu dále na jih. Díky své ne tak zcela dávné minulosti nemá ostrov Sveti Grgur právě tu nejlepší pověst, je však častým cílem výletů pořádaných z měst a ostrovů v blízkém okolí.

Základní informace o ostrově Sveti Grgur:

  • Rozloha ostrova 6,38 kilometrů čtverečných
  • Součást Severní Dalmácie
  • Nedaleko Zadaru
  • Ostrov sloužící k věznění nežádoucích osob za 2. světové války
  • Turistická atrakce
  • Výborné podmínky pro šnorchlování
  • Místo oblíbené mezi jachtaři
  • Pestrá fauna a flora
  • Pozor na migraci predátorů z pevniny

Vězeňský ostrov

Historie vězeňství na tomto nejsevernějším ostrově v chorvatské části Dalmácie sahá do časů 2. světové války, kdy zde sídlily okupační jednotky Německa a Itálie. Vybudovaly zde velké množství malých pevnůstek, některé na velice nepřístupných místech, 25 domků, ve kterých byly umístěny samotky pro vězně – vždy po dvou celách, 300metrovou promenádu pro potřeby vězňů i strážných, která je lemována budovami sloužícími ve své době jako jídelna, klubovna, atp. Z tohoto období pochází také celý systém zásobování ostrova pitnou vodou – lapač dešťové vody a nádrže, odkud se voda dopravovala samospádem po celém ostrově. K vybavení místního vězeňského tábora patřil i dům s dieslovým agregátem, který je však v současné době již v dezolátním stavu.

Pro velitele tábora

Nejhonosnější stavbou na ostrově je bezesporu dům postavený pro potřeby velitele vězení. Stojí na samém konci dlouhé promenády a byl využíván i v období Titovy nadvlády nad Jugoslávií, kdy úkolem zdejších vězňů bylo vynosit do strmého 500 m vysokého kopce kamení, ze kterého pak vytvořili bílý nápis TITO, nad který umístili rudou hvězdu. Od roku 1948 sloužil ostrov jako ženská věznice pro odpůrkyně komunistického režimu. Nešťastnou historii ostrova ukončil teprve rok 1989, kdy byly tábor i vězení zrušeny.

Šťastnější současnost

V současné době je ostrůvek cílem mnoha turistických výletů a vyhledávají jej také sportovní potápěči. Skalní stěna při severní části ostrova je místními přezdívaná pro bohatost podmořského života „akvárium“. Moře je teplé, viditelnost vynikající. Zájemci zde mohou spatřit klasickou chorvatskou podmořskou faunu a floru, korály, sasanky, množství maličkých pestrobarevných jeskyněk… Upozorňuje se však na možnost migrace predátorů směrem od pevniny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *