Ostrov Šćedro – Střední Dalmácie

scedroMalinký, malinkatý ostrůvek, na němž se setkáte jen s málokým živým. Tady si na dovolenou určitě nezajedete, ale rozhodně byste měli zvážit možnost, zda se sem nevypravit na některý ze svých krátkých výletů. Ostrov je oddělen od jižního pobřeží oblíbeného letoviska Hvar jen několik kilometrů širokým průlivem a ze Zavaly zde pravidelně jezdí taxi-čluny.

Základní informace o ostrově Šćedro:

  • Rozloha ostrova 8,37 kilometrů čtverečných
  • Ostrov téměř neobydlen
  • Součást Střední Dalmácie
  • Blízké letovisko Hvar
  • Na ostrov se dostanete pomocí taxi člunů
  • Bohatá historie
  • Řada historických památek
  • Přísný zákaz výstavby ubytovacích kapacit
  • Naleznete zde několik atypických restaurací

Historická data a zkazky

Dnešní název ostrova lze do češtiny přeložit jako štědrý či milostivý. Dříve však ostrov nesl jméno Torta – neboli Dort. Prý se to vyvinulo z původního pojmenování Tauris, což milovníkům historie jistě napoví, že se ve zdejších vodách roku 47 př.n.l. odehrála významná námořní bitva mezi Caesarem a Markem Octaviem v čele Pompeiovy flotily. A poslední archeologická podmořská bádání tuto bitvu skutečně potvrzují. Na samotném ostrově se pak našly pozůstatky antického i středověkého osídlení. Zřejmě se dokonce jednalo o docela rušné místo, místní obyvatelé se živili pěstováním obilí, vína a oliv a chovem ovcí. Koncem 15. století byl v jedné z místních zátok vybudován klášter, který však mniši, podobně jako tomu bylo na okolních ostrovech, později, po četných nájezdech pirátů, opustili.

Současný život na ostrově

V současnosti trvalý život na ostrově vlastně neexistuje. Lze vést spory o tom, zda je ostrov zcela neobydlený nebo se za jeho jediného stálého obyvatele dá pokládat místní strážce lesních porostů. V každém případě lze konstatovat, že obyvatelstva tu valem ubývá, neboť ještě v 70. letech minulého století se k místnímu občanství hrdě hlásilo asi 30 lidí.

Poněkud živěji je na Sćedru v turistické sezóně, kdy místní nezkažená sezóna přiláká turisty. Všichni však přijíždějí jen nakrátko, protože na ostrově nejsou žádná ubytovací zařízení a jejich výstavba je přísně zakázána. Jen několik podnikavců z pevniny zde ve třech starých staveních provozuje sezónní restaurace, které se specializují na speciality z ryb a plodů moře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *