Ti, kteří zaspali, dnes investují do zlata

Přesně tak situaci komentuje Pavel Trtík, zakladatel Zlate-mince.cz, jednoho z nejznámějších českých e-shopů s investičním zlatem. Stejně jako jiní prodejci i společnost Zlaté mince letos zaznamenala enormní zájem nových klientů o nákup zlatých mincí a slitků. A co vy? Také jste zaspali a o investování do zlata teprve uvažujete?

E-shop Zlate-mince.cz učí Čechy investovat do zlata již od roku 2003. Jde však o zdlouhavou a náročnou práci. Češi jsou odpradávna konzervativními investory přesvědčenými, že jejich peníze jsou v bezpečí na spořicím účtu. Nejsou. Úroky na spořicích účtech jsou velmi nízké a peníze tam tedy jen ztrácí na hodnotě. Sice o něco pomaleji, než kdyby ležely na účtu klasickém nebo snad doma pod polštářem, ovšem ztrácí.

Movitá část společnosti své úspory již zabezpečila

Zkušení investoři si ve zlatě konstantně drží zhruba 10 až 20 % svých úspor a v době krizí ještě více. S covidem mnozí na zlato přetvořili až 80 % naspořených peněz. Teď se ze svého rozhodnutí mohou s klidem radovat, což potvrzují i údaje o nákupech zlata. Movitá část společnosti investovala do zlata již před lety, nyní dochází řada na menší investoři.

Letos se ve velkém prodávají drobné slitky o hmotnosti 1 až 5 gramů, které jsou cenově dostupné pro každého. Slitek o hmotnosti 1 gram stojí zhruba 1 500 korun. Za stejnou cenu lze pořídit nejlevnější zlaté mince. Investiční stříbro je ještě levnější, nenechte se však zlákat. Jediné zlato je osvobozené od DPH, takže je pro uložení peněz nejvýhodnější. Veřejnost si tuto skutečnost uvědomuje, což se opět projevuje na prodejích. Zatímco zájem o zlato vzrostl, investiční stříbro se letos prodávalo méně.

Zlato může mít také sběratelskou hodnotu

Pro investování do zlata ve fyzické podobě, které jako jediné nabízí všechny výhody, se nabízí dvě možnosti – slitky, nebo mince. Každý slitek má své identifikační číslo, diskrétnost tedy mluví ve prospěch mincí. Mince se navíc dají pořídit s celou řadou hezkých motivů a nezřídka mohou mít navíc sběratelskou hodnotu. Příkladem jsou české zlaté svatováclavské dukáty. Ty se vydávají v nákladu několika stovek kusů, což z nich dělá sběratelsky atraktivní kousek. Vyrábí se ve stejné ryzosti a velikosti jako před stovkami let, kdy jejich podobu stanovil Karel IV.

Kromě českých mincí se v ČR často prodávají třeba i ty rakouské od Wiener Philharmoniker. Dobří prodejci nabízí i nové mince Wiener Philharmoniker z roku 2021.

Ze slitků se nejvíce prodávají ty švýcarské Argor Heraeus (pozor, nezaměňujte je se slitky německé rafinerie Heraeus). Ve světě jsou velmi dobře známé, tudíž snadno prodejné.

Jedinečná šance ochránit své peníze před inflací

A co může za zvýšený zájem o investiční zlato? Na vině je patrně vysoká inflace, která v srpnu dosáhla meziročně čtyř procent. To už je opravdu velké číslo. Který jiný investiční prostředek nabídne vyšší zhodnocení než čtyři procenta? Zlato peníze před ztrátou hodnoty ochrání spolehlivě.

Podobná situace navíc panuje i na Slovensku. Inflace u našich východních sousedů sice nedosáhla čtyř procent, ale daleko k tomu neměla. Proto se i Slováci snaží ochránit své peníze a častokrát za tímto účelem míří do Česka. Nákup investičního zlata v ČR je pro ně výrazně levnější než u domácích firem, zejména od západních hranic navíc nemusí jezdit daleko. Kamila Bantová ze společnosti Zlaté mince potvrzuje, že Slováci jsou v jejich vsetínské pobočce obvyklými zákazníky. Na rozdíl od Čechů Slováci nakupují raději osobně než přes internet. Zájem pak mají především o zlaté slitky o hmotnosti jedné unce (1 Oz) a větší. Tento trend byl u slovenských zákazníků patrný vždy a ani letos se nezměnil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *