5 oblíbených letovisek na ostrově Hvar

jelsa

Ostrov Hvar Chorvatsko proslavil zejména svými křišťálově čistými vodami a vysokým počtem slunečních dnů v roce. Pokud vybíráte letní dovolenou a na Chorvatsko nedát dopustit, jistě by neměl vaší pozornosti ujít ani tento pozoruhodný ostrov. Na následujících řádcích vás seznámíme s vyhlášenými destinacemi, které patří k těm vůbec nejoblíbenějším. Zároveň doufáme, že vám tento stručný přehled pomůže s výběrem vhodné dovolenkové lokality.

1. Sever ostrova Hvar  – Jelsa:

Malé městečko, ve kterém žije pouhých 1800 obyvatel, se rozkládá na jižní straně ostrova Hvar přibližně 28 kilometrů od stejnojmenného hlavního města. Městečko se může pochlubit malým přístavem a hlubokými zátokami s průzračně čistou vodou. Místo je proslulé tradiční výstavbou lodí a pěstováním vinné révy a citrusového ovoce. Do městečka Jelsa se dostanete lodí ze Splitu nebo z Brače, případně standardní pozemní cestou a to z Hvaru, Stareho Gradu nebo Vrbosky.

Kultura a historie:  Za návštěvu rozhodně stojí starý opevněný farní kostel Svatého Fabiána a Sebastiána ze 16. století nebo pozůstatky antické pozorovatelny, které jsou tvořeny megalitickými bloky.

Pláže: Stejně jako celý ostrov se může také Jelsa pochlubit průzračným mořem a pestrým podmořským životem. Kromě klasických oblázkových, kamenitých i písečných pláží zde naleznete několik zátok i jedno veřejné koupaliště situované v zátoce Mina. Většina hotelů, které se na Jelse nachází, má své vlastní soukromé pláže, kterým věnuje dostatečnou pozornost.

Zábava: Na své si zde přijdou zejména milovníci sportovních aktivit. Jelsa nabízí několik potápěčských i tenisových škol. Městečko navíc oplývá výbornými podmínkami pro potápění a mořský rybolov. Místo je doslova protkáno řadou cyklistických tras. Kromě sportu se můžete na Jelse zabavit také na místních diskotékách nebo pravidelných tanečních zábavách. Mezi největší slavnosti tohoto místa patří tradiční Fešta Jelse (oslava městečka), která kromě tance a hudby nabízí také ukázku řemeslné tvorby i ochutnávky tradičních pokrmů.

Ubytování Hvar – Jelsa: Jelsa nabízí několik rodinných hotelů s komplexními službami. Pokud zrovna velké hotelové komplexy nemusíte, jistě vás zaujme možnost ubytování v soukromí nebo v místních kempech. Těch je zde (stejně jako kdekoli jinde v Chorvatsku) opravdu požehnaně. Kromě jiného zde můžete využít také jednoho specifického typu ubytování – tím je tzv. robinzonáda Hvar. Jedná se o apartmán umístěný v bezprostřední blízkosti moře. Robinzonády jsou umístěny v klidnějších lkalitách a romantickém prostředí  – ideální pro zamilované páry.

2. Stari Grad – Severozápad ostrova Hvar: starigrad

Další nevelké městečko opředené silnou historickou pavučinou je situováno na severozápadní straně ostrova Hvar. Město představuje významné ekonomické centrum a obývá jej cca 1850 obyvatel. Kromě jiného je na Starem Gradě situován také největší vinařský závod. Stari Grad je významnou trajektovou tepnou. Moderní přístav spojuje celý ostrov se Splitem, Korčulou, Lastovem a Anconou v Itálii. Destinace patří na Hvaru k těm vůbec nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším. Město leží na okraji nejúrodnějšího místa celého ostrova, kterému zde neřeknou jinak, než Velo Polje.

Kultura a historie: Jak již bylo výše zmíněno, Stari Grad patří mezi historicky nejvýznamnější  hvarské lokality. Za historií můžete vyrazit do domu Gradić Gramotorov, kde jsou uchovány pozůstatky řeckých hradeb z 2. století před Kristem. Pokud se zajímáte o poezii nebo zdejší básníky, nezapomeňte navštívit sídlo básníka P. Hektoroviće Tvrdalj, které vhodně doplňuje rozlehlá zahrada, rybník a etnografická sbírka. Stari Grad nabízí také několik chrámů, klášterů a kostelů, které rozhodně stojí za zhlédnutí.

Pláže: Pěknou oblázkovou pláží se může pochlubit hotel Arkáda Hvar. Ostatní hotelové pláže jsou zde převážně tvořeny betonovými platy. I zde však kromě klasických pláží naleznete menší soukromé zátoky obklopené borovicovými háji a téměř nedotčenou přírodou. Modrá laguna neboli Žukova nabízí několik menších zátok a malé oblázkové pláže.

Zábava: Oddávat se zde můžete tradičním vodním radovánkám počínaje windsurfingem, jachtingem, až přes potápění nebo jízdu na vodním skútru. Milovníci mořského rybolovu si ve zdejších vodách přijdou zaručeně také na své. Kromě těchto sportovních aktivit se můžete věnovat také golfu, tenisu nebo fotbalu. Poslední srpnovou sobotu se zde každoročně koná mistrovství v dálkovém plavání. Pokud vás na sport příliš neužije, posedět můžete ve zdejších kavárničkách, vinárnách nebo vyhlášených restauracích.

Ubytování ostrov Hvar – Stari Grad: Kromě tradičních hotelových komplexů je možno vybírat také z četných apartmánů, ale i vilek nebo ubytování v soukromí. Stari Grad – Hvar nabízí apartmány u moře s výhledem na nedozírné modravé dálky. Probouzet se zde bude skutečným potěšením.

zavakla3. Jižní pobřeží ostrova Hvar – Zavala:

Turisticky oblíbené letovisko Zavala leží přibližně 7 kilometrů od neméně oblíbené destinace Jelsa. Jediným způsobem, jak se sem dostat je využít místní tunel vedoucí pod horským hřebenem, který spojuje letovisko Zavala s další vesnicí Pitve. Tunel je i přes svou délku (1400 metrů) poměrně úzký a nízký. Určen je pouze osobním vozidlům. Hledáte-li tradiční rušné letovisko, Zavala vás příliš nenadchne. Jedná se totiž o místo s poklidnou atmosférou, kterou ocení zejména mladé páry nebo starší osoby vyznávající klid a pohodu.

Kultura a historie: Ani milovníky historie místo příliš nenadchne. Mezi nejvýznamnější památku zde patří dům Bučić, který odkoupila zámožná rodina a přestavěla jej na honosné sídlo. Součástí sídla byla v minulosti také kaple, která dnes již patří zdejšímu farnímu kostelu.

Pláže: To, co ztrácí Zavala na historii, si vynahrazuje mořem a rozlehlými plážemi. Naleznete zde tradiční kamenité pláže a zátoky, ale i typické oblázky. Pokud nesnášíte přeplněné pláže a vykřikující turisty, v letovisku Zavala se s ničím takovým nesetkáte. Čisté moře s bohatým podmořským životem vás zajisté také velmi mile překvapí.

Zábava: Jak již bylo výše zmíněno, letovisko se vyznačuje svou klidnější povahou, nudu zde však rozhodně nečekejte. Zavala je proslulá výjimečným bílým vínem Bogdanuša, které můžete okusit téměř v každé vinárně a restauraci. Místo je uzpůsobené k mořskému rybolovu a potápění. U hotelových komplexů naleznete také služby ve formě jízdy na skútrech nebo windsurfingu.

Ubytování ostrov Hvar – Zavala: Kromě několika hotelových komplexů s kvalitními službami se zde nabízí také moderní apartmány nebo ubytovací kapacity v soukromí. Rozhodnete-li se pro tento způsob ubytování, můžete ušetřit zajímavou finanční částku.

milna4. Milna – Hvar jižní pobřeží ostrova:

Na jižní části ostrova Hvar se nachází zajímavé turistické místo Milna. Obec je vzdálená přibližně 4 kilometry od hlavního města ostrova a patří mezi oblíbené výletní a turistické destinace. To zejména pro svou bohatou faunu a floru a příjemné oblázkové pláže s pozvolnými vstupy do vody. Místo si oblíbí zejména rodiny s malými dětmi.

Kultura a historie: Bývalý barokní letohrádek byl v posledních letech přestavěn na rodinný penzion s vyhlášenou kuchyní a nádherným stylově zařízeným interiérem. Více kulturních ani historických památek zde bohužel nenajdete.

Pláže: V Milně se nacházejí čtyři větší oblázkové pláže (Vela Mirna, Mala Milna, Velo Borče a Malo Borče). V místě můžete natrefit na další menší pláže, které jsou z části oblázkové a písečné. Skvělé koupání s dostatkem soukromí zažijete také u místních zátok a lagun.

Zábava: Pokud se v Milně objevíte 9. listopadu, můžete spolu s místními oslavit svátek svatého Teodora. Z Milny se dostanete do několika atraktivních výletních destinací. Pěkný výlet si můžete udělat třeba do městečka Malo Grablje, kde na vás čeká specifická atrakce – jízda na oslech. Patříte-li mezi sportovní nadšence, využijte možnost potápění nebo si skočte vyměnit pár setů na zdejší tenisové kurty.

Ubytování Chorvatsko Hvar – Milna: Ubytování je možné v několika menších hotýlcích nebo v soukromí. Kromě jiného zde však najdete také příjemné apartmány se vším, co pro kvalitně strávenou dovolenou potřebuejete.

ivan dolac5. Jižní pobřeží ostrova Hvar – Ivan Dolac:

Malá osada nacházející se na jižní straně ostrova Hvar je situována přibližně tři kilometry od střediska Zavala. Hlavní předností tohoto letoviska je jeho klidná povaha, oblázkové pláže a čisté moře. Velkým lákadlem je také série worshopů, které jsou zde každoročně pořádány.

Pláže: Oblázkové a někde také z části písečné pláže se s četnou návštěvností rozhodně nesetkávají. Odpočívat zde můžete ve stínu borovic daleko od starostí a problémů všedního života. Pronajmout si můžete „taxi loď“, která vám ukáže všechny krásy a zákoutí ostrova Hvar.

Zábava: V lokalitě Ivan Dolac nehledejte noční kluby ani vyhlášené diskotéky. Místo je určeno ke klidné a pohodově strávené dovolené. Zúčastnit se však můžete tradiční akce s názvem Fashion Workshop Hvar, ve které se naučíte správnému a profesionálnímu fotografování pod vedením zkušených lektorů.

Ubytování Hvar – Ivan Dolac: Ubytování je možné v několika menších hotýlcích rodinného typu, ale největší zájem je v této lokalitě tradičně o ubytování v soukromí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *