Bytové projekty v Praze jsou dlouhodobě nedostatkovým zbožím. Bohužel. Množství novostaveb, které jsou developeři schopni potenciálním zájemcům nabídnout, už léta pokulhává za poptávkou. Obzvláště patrné je to v posledních dvanácti měsících, které jsou charakterizovány nebývalým apetitem kupujících. Nejen Praha, ale téměř celá Česká republika právě prožívá realitní horečku. Situace však není taková, že by v našem hlavním městě nebylo vůbec z čeho vybírat, spíše naopak. Zajímavých projektů se každoročně objevuje celá řada. Nabídka nově budovaných bytů ale k uspokojení všech zájemců nestačí. Zda uspějete či ne, o tom zpravidla rozhoduje hlavně rychlost, s jakou prodávajícího oslovíte. Pokud se tedy chystáte kupovat, příliš neotálejte! Chcete vědět, co developerům brání v rozsáhlejší výstavbě? A zajímá vás, zda jsou dnes lidé ochotni koupit takřka cokoliv, případně jaká kritéria při výběru novostavby zohledňují nejčastěji?
Bytové projekty v Praze jako nedostatkové zboží
V naší metropoli rok co rok vyrůstá několik tisíc bytů v rozmanitých a většinou velice kvalitních rezidenčních projektech. A nejen to. Přibývá rovněž obchodů, kancelářských budov i dalších, často velmi zajímavých staveb. Vzhledem k velikosti Prahy a s ohledem na neustále sílící poptávku po nemovitostech, jde však stále o množství zcela nedostatečné. Byty jsou bez nadsázky nedostatkovým zbožím. Zájem kupujících zatím nezchladily ani vysoké ceny, za které jsou rezidenční nemovitosti v našem hlavním městě nabízeny. Stotisícovou hranici za metr čtvereční podlahové plochy překročily pražské novostavby už někdy před třemi lety a aktuálně jsou s více než 125 tisíci korunami za 1 m2 suverénně nejdražším bydlením u nás. Pokud jde o ceny, ty patří k nejvyšším dokonce v rámci celého středoevropského regionu.
Cenový vývoj – nové byty v Praze
OBDOBÍ | 09/2018 | 05/2019 | 09/2019 |
Kč za 1m2 | 101 900 | 109 400 | 112 300 |
OBDOBÍ | 05/2020 | 09/2020 | 05/2021 |
Kč za 1m2 | 117 000 | 118 200 | 125 400 |
Nabídka versus poptávka
Zjevný nesoulad mezi tím, co jsou stavaři každoročně schopni nabídnout a tím, jak silná je poptávka po nemovitostech, je jevem, s nímž se potýkáme už dlouhou dobu. Současná „realitní“ horečka“ dala tomuto nepoměru ještě více vyniknout. Doslova nákupní šílenství, které v posledních měsících zachvátilo značnou část tuzemské populace, však není ani tak způsobeno touhou po vlastním bydlení, jako spíše obavami z budoucnosti. Obavami o to, co provede s úsporami lidí pozvolna rostoucí inflace. Investice do nemovitosti, případně do nemovitostního fondu se tedy řadě z nás jeví jako rozumný krok. A přestože koupě bytu či domu vždy byla, a navzdory vysokým cenám stále ještě je, považována za jeden z nejbezpečnějších způsobů, jakým lze s volnými penězi naložit, je takovou investici vždy dobré důkladně promyslet. Možná se ptáte, co developerům brání v tom, aby rezidenčních projektů realizovali o poznání více a vyšli tak neutuchající poptávce vstříc? Dobrá otázka! Hned se na ni podíváme.
Jádrem problému jsou povolovací procesy
O zdlouhavém stavebním řízení, s nímž se musí potýkat téměř každý, kdo se v České republice rozhodne něco vybudovat, toho už bylo napsáno hodně. Bohužel právem. Komplikované povolovací procesy spojené s realizací developerských projektů je totiž možné považovat za jádro problému. Problému s nedostatkem bytů, jehož průvodním jevem jsou vytrvale rostoucí ceny tuzemských nemovitostí. Nový stavební zákon, který měl situaci zlepšit, byl připravován řadu měsíců. Nedávno dokonce dostal požehnání našich poslanců. Své připomínky k jeho obsahu však vznesli někteří odborníci i nejrůznější organizace a tak nakonec došlo k jeho zamítnutí senátem. Takže prozatím jsou stavaři tam, kde byli. Vlastně ne! Jsou na tom ještě o něco hůř než v letech minulých! Opatření proti koronaviru totiž způsobila citelný nedostatek zahraničních dělníků, bez nichž naše stavebnictví „jede stěží na půl plynu“. Narušení dodavatelských řetězců a s ním související zdražování materiálů je pak dalším úderem, který komplikuje realizaci bytových projektů a tlačí jejich ceny opět vzhůru.
Cena, lokalita či renomé developera?
V úvodu jsme slíbili, že se podíváme na to, čím se zájemci o bytové projekty při svém výběru nechávají nejvíce ovlivnit . Momentálně by se sice mohlo zdát, že mnozí nakupují více méně bez rozmyslu a jsou ochotni zaplatit vysoké sumy téměř za cokoliv. Někdy to tak snad i je, nicméně většina kupujících se zpravidla rozhoduje na základě několika hlavních kritérií. O jaká kritéria se jedná, to nám ochotně sdělili zástupci několika renomovaných společností, jako jsou JRD, Finep, Ekospol či Trigema. Co podle názoru zkušených odborníků hraje v rozhodování zájemců tu nejpodstatnější roli? Jsou to především tato hlediska:
- CENA – Cena je celkem pochopitelně jedním z nejdůležitějších faktorů vůbec.
- LOKALITA – Lokalita má na rozhodování lidí rovněž velký vliv. Někdo dá přednost centru města, jiný si zvolí periferii.
- KVALITA PROJEKTU I JEHO PROVEDENÍ – To, jak je projekt architektonicky zdařilý a jaké materiály byly při jeho výstavbě použity, je pro většinu kupujících samozřejmě také velmi důležité.
- DOPRAVNÍ SPOJENÍ A OBČANSKÁ VYBAVENOST – Dvě věci, které jsou zmiňovány rovněž velice často.
- ENERGETICKÁ ÚSPORNOST A DOSTATEK ZELENĚ – Zde je možné konstatovat, že se jedná o faktory relativně nové, s nimiž byste se ještě před takovými deseti lety setkali spíše ojediněle. Dnes je to však pro většinu lidí velmi důležité!
- RENOMÉ DEVELOPERA – Jakou má developerská společnost pověst, zohledňuje také čím dál více lidí. Jednak chtějí za své peníze dostat to, co stavař v projektu slibuje a také by na stěhování neradi čekali déle než je nezbytně nutné.
Co je nejdůležitější pro vás?
Zorientovat se na trhu s realitami nemusí být pro laika vůbec jednoduché. Kde a od koho bydlení koupit, jaké lokalitě dát přednost, pořizovat byt za své či na úvěr? Otázek, jejichž zodpovězení vám umožní si ujasnit, co se ještě vyplatí a co už nikoliv, je celá řada. Co je však důležité pro jednoho, tomu jiný tolik váhy přikládat nemusí.
A jaká kritéria považujete za nejdůležitější vy? Nebo se v dohledné době žádnou nemovitost kupovat nechystáte?